İdealist Gençlerden Anlamlı Kampanyaya tam destek
İdealist Gençlerden Anlamlı Kampanyaya tam destek
20 Şubat 2015, Cuma
20:05:51
Politika
yorum
3141 okunma
A A A A A A
Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Ulusal gençlik parlamentosu “seçilmek istiyorum” kampanyası ile mecliste genç vekillerin olmasını istiyor.

Ulusal Gençlik Parlamentosu Kars İl Temsilcisi Ahmet Arvasi Günel, yaptığı yazılı açıklamada,kampanyanın Ulusal Gençlik Parlamentosu üye kuruluşu olan Kafkas Üniversitesi İdealist Üniversiteliler Topluluğu Başkanlığı ve www.idealistgenclik.org ekibi tarafından yürütüleceğini bildirdi.
SEÇİLMEK İSTİYORUM!
Adayını Genç Seç
Ülkemiz genç nüfus potansiyeline sahip. Ortalama yaşı 29 olan ülkemizin %30’unu 15-29 yaş arasındaki gençler oluşturuyor. Ancak 1923 yılından bu yana TBMM'de gençlerin temsil oranı ortalama %1.09.
Avrupa ülkeleri arasında en yüksek seçilme yaşına sahip ülke biziz. Gençler 25 yaşında seçilme hakkını elde etmelerine rağmen partiler tarafından aday listelerinde yer bulamıyor.
GENÇLER 18 YAŞINDA VEKİL OLABİLİR Mİ?
Gençler hakkında alınacak kararlarda, gençleri dışlayarak yapılan tartışmalardan rahatsızlık duyuyoruz. Bu gibi tartışmalarla gençler, siyasi partilerin “ateşli” çekişmeleri içerisinde bir kez daha itibarsızlaştırılmaktadır.
Anayasa’nın 58. maddesinin, devletin “gençlerin gelişimini, ekonomik, siyasal ve toplumsal yaşama aktif olarak katılımını” güvence altına alacak biçimde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.
Gençlerin eksik temsil edildiği veya hiç temsil edilmediği meclislerde demokratik ve adaletli çözümler üretilememektedir.
2015 yılı 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri yaklaşırken, seçilme hakkımızı hatırlatmak ve takipçisi olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.
Gençlerin karar alma mekanizmalarında aktif ve etkin katılımını desteklemek, 13 milyon oy kullanan gencin seçme hakkının yanı sıra seçilme hakkını ve temsiliyette adalet ilkesini savunmak, demokrasiyi  desteklemek ve bütüncül bir gençlik politikasını oluşturmak tüm siyasi partilerin sorumluluğudur.
Bu maksatla Habitat ve Ulusal genclik Parlamentosu işbirliğinde Bursa Yıldırım Belediye Başkanlığının evsahipliği yaptıği toplantı sonrası “UGP” üyeri Türkiye çapında bir kampanyaya imza atmışlarıdır.
SEÇİLMEK İSTİYORUM KAMPANYASI
Bizler, 19 Mayıs 2004 tarihinde bir araya gelerek TBMM’de gerçekleştirilen törenle Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun (UGP) kuruluşunu ilan ettik. Bugün bünyemizde 68 İlden toplamda 179 üye kuruluşu bulunduruyoruz.
2006 yılında gençlerin karar alma mekanizmalarında yer almasını sağlamak amacıyla Ulusal Gençlik Parlamentosu olarak gençler tarafından uygulanan“Seçilmek İstiyorum” kampanyası ile Anayasa değişikliği sağlanmış ve ülkemizde seçilme yaşı 30’dan 25’e indirilmiştir. Ancak bu değişiklik yasal mevzuat gereği 2007 seçimlerinde uygulanamamıştır.
2011 yılında gerçekleştirdiğimiz “Geç Değil Genç” kampanyası ile 12 Haziran 2011 seçimleri sonrasında 25-30 yaş arası toplam 5 aday milletvekili olarak seçilmiştir.
Bununla birlikte seçimler sonucunda 54 olan TBMM milletvekili yaş ortalaması 51’e inmiştir.
1920 Yılında TBMM’nin kurucu meclisindeki vekillerin %53’ü 40 yaşın altında iken, 1961 Yılında meclisin yaş ortalaması 43’e kadar düşmüştür.
Son 5 seçime baktığımızda 1999 yılında 48 olan TBMM Yaş ortalaması bugüne gelene kadar 2002, 2007 ve 2011 seçimlerinde artış göstermiş ve bugün itibariyle 51 olmuştur. Sürekli artan bir yaş ortalaması ve gençleşmesi yerine yaşlanan bir meclis ülkemize yakışmamaktadır.
Ülkemizde nüfusun %26’sını gençler oluşturmasına rağmen karar alma süreçlerine aktif katılımını eksik kalmaktadır.
Ülkemizdeki toplam 52 Milyon seçmen içerisinde 13 Milyon 18-30 yaş arası Genç Seçmen bulunmasına rağmen gençler yeteri karar söz sahibi olamamaktadırlar.
Gençlik bakış açısını yansıtacak bütüncül bir gençlik politikasının destekçisi olacak bütün milletvekili adaylarını sözleşmeye çağırıyoruz.
Haziran 2015’te gerçekleşecek Milletvekili Genel Seçimlerinde gençlik bakış açısını yansıtacak bütüncül bir gençlik politikasının destekçisi olacak tüm siyasi partilerden;
-          Seçme ve seçilme yaşının eşitlenerek, seçilme yaşının 18’e indirilmesini,
-          25-30 Yaş arasındaki Genç, Kadın ve Engelli Milletvekili Aday Adaylarından hiçbir adaylık ücreti alınmamasını,
-          25-30 Yaş Arasındaki Gençlerin aday listelerinde seçilebilecek yerlerden aday gösterilmesi ve desteklenmesini talep ediyoruz.
Temsiliyette adalet ilkesi için; demokratik ve gerçek temsiliyet için gençler seçilmek istiyor, gençleri destekleyin ve adayınızı genç seçin.
www.idealistgenclik.org
#secilmekistiyorum #adayinigencsec #gencvekil 
@secilmekistiyor @UGP2004 @habitatkalkinma

Etkiletler : ,