"Kars Turizmine Darbe Vuruldu"
28 Haziran 2015, Pazar
23:17:22
Kültür-Sanat
yorum
2805 okunma
A A A A A A
Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

KARSOD Turizm Birliği başkanı Uluslararası Turizm Yöneticiler Birliği Doğu Anadolu Temsilcisi Halit Özer, geçtiğimiz gürlerde Ülkücü Ocaklarınca yapılan Ermenilerin Anı Ören Yerinde konser vermeleriyle ilgili açıklamaların Kars turizmine darbe vurduğunu ifade etti.

Özer açıklamasında, “İlimiz 100 yıllardır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, yüreğinde onca kültürler barındırmıştır. Renkleri ve ırklarıyla mozaik bir yapıya sahip olmuştur. Ülkemize ve dünyaya örnek bir şehir unvanını almıştır. Kars ta yaşamak bir bahçenin gülleri gibidir. İlimizin her geçen gün çeşitli turizm destinasyonların artmasıyla birlikte; inanç turizmi, kültür turizmi, kayak turizmi, yayla turizmi, dağ turizmi, göl turizmi, kuş turizmine ev sahipliği yapmaktayız. Bu da ilimize her yıl gelen yerli ve yabancı turist sayısının artmasına neden oluyor. İlimizin neredeyse tek geçim kaynağı haline gelen Turizm bazı talihsiz açıklamalarla kaybedilemez. En kolay yıkım; içinde yer almadığın ve haberdar olmadığın şeydir. Çok kolay yıkarsın ama bin yıllara dayanan süreyle düzeltemesin. Yıkım yıkım dediğin nedir ki, bir minareyi iki hamal yıkar 2 saate. Ama yapmaya geldin mi bir minareyi, Bir Sinan ister birde Yavuz . O da yüzyıllar ister. Bu nedenle yüzyıllara dayanan medeniyetimiz ve şehrimizin yapısını da bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Bunu niyetlenmek açık ve net ırkçılığın, ötekileştirmenin açık ve net göstergesidir.” dedi.
Özer daha sonra şunları söyledi:
“İlimize her yıl dünyanın çeşitli ülkesinden çeşitli yapıya ve inanca sahip turistler gelmekte.  Bu da ilimizin geçim kaynaklarına can suyu vermekte. Bunu kimse ve hiçbir kimse önleyemez aksi takdir de Kars iline ihanet eder. Gelecek olan turistlerin ırkı ve inancını sormak ne bizim ne de bir başkasının haddi değildir. Medeniyetin beşiği olan Ebu-l Hasan Harakani’nin  de belirttiği gibi ‘Her kim bu kapıya gelirse gelsin inancını, rengini, ırkını sormayın zira ruh taşıyan her varlık Ebul Hasan Harakani’nin sofrasında ekmek yemeğe laiktir.” Önemli bir zatın bu cümleleri de memleketimiz Kars a ve Karslıya örnektir ve de örnek olmalıdır. İlimize gelen turistlere ‘Sen Hıristiyansın, sen Musevisin, sen Japonsun, sen Ermenisin' gibi durumlar içerisine girmekte ufak zihniyetlerin sadece egosudur. Bahsi edilen Ani antik kentinde bir bakarsın konser verilir, bir bakarsın birileri Cuma namazı kılar, bir bakarsın biri ayin yapar, bir bakarsın biri ezan okur. Dinimiz Müslümanlıkta bunu gerektirir hoş görü şefkat ve kucak açmak. Böylesine güzel bir tabloyu görmek ne kadar güzeldir. Bu nedenle ilimize gelen yerli ve yabancı turistlerin birçoğu da bu güzel tabloyu yerinde görmek için gelir. Ancak gelen insanları yerel halkla karşı karşıya getirmek isteyip kaos yaratmak isteyen zihniyetler var. Kars ve bölge halkını ayrımcılık ve ırkçılığa sürükleyip turizmi ve yaşamı bitirmek isteyen düşünceler var. Bu düşünceleri Kars ve Kars Turizmi adına şiddet ve nefretle kınıyor, tüm dünya ırklarının da Kars’ımıza gelmelerinden onur ve gurur duyarız.”


 

Etkiletler : ,