ARPAÇAY'DA YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİ
ARPAÇAY'DA YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİ
08 Temmuz 2015, Carşamba
14:53:28
Yaşam
yorum
2639 okunma
A A A A A A
Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Arpaçay Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından projelendirilen ve 2015 yılı Temmuz ayının başında uygulamaya başlanan ''Yaşlılara Evde Bakım Projesi'' kapsamında çalışmalar başladı.

Arpaçay merkez ve köylerinde yaşayan yaşlı ve engelli durumda olan 12 muhtaç aile tespit edilerek gerçekleştirilen proje kapsamında haftada bir gün ihtiyaç duyabilecekleri temizlik ve gıda malzemeleri 2 kadın personel tarafından evlerinde ziyaret edilerek haftalık yemekleri, çamaşır, bulaşık, ütü gibi genel ev temizliklerinin yanı sıra kişisel bakımları yapılıyor.
 Proje kapsamında bu iş için kiralanan bir aracın yanı sıra istihdam edilen 2 kadın personel haftanın her günü tespit edilen 12 ailenin tamamını evlerinde ziyaret ediyor. Bu yıl ilk kez projesi yapılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kabul edilen proje 6 ay süreyle 12 aileye uygulanacak olup, gelecek yıl 40 aileye hizmet verilmesi planlanıyor.
 Projede evde bakım hizmeti verecek 2 bayan da Arpaçay Kaymakamlığı ve Kars İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Evde Bakım Kursunda 4 ay eğitim almış Arpaçaylı bayanlar arasından Yaşlı Bakım Elemanı olarak görevlendirildi.
 Kaymakam Faruk Erdem, bir ömrün büyük bir kısmını topluma hizmet ile geçirmiş insanların bakıma muhtaç oldukları dönemde insan onuruna yakışır şekilde yaşama hakları olduğunu, yaşlılarımıza ve onların sorunlarına sahip çıkmanın ise bizlerin birer insanlık görevi olduğunu belirtti.
 Erdem, yaşlı ve engelli bireylerin toplumla bütünleşmesi ve yaşama bağlı kılınmaları amacıyla yürütülen proje sayesinde yaşlı ve engelli vatandaşların temizlik, bakım, yemek yapma gibi hizmetlerinin ayaklarına kadar götürülerek yaşadıkları ortamlarda verildiğini ifade etti.
 Faruk Erdem, gelecek yıl projeden yararlanacak aile sayısını da arttırmayı planladıklarını belirterek, projede emeği geçenleri gayretlerinden dolayı tebrik etti.
 

Etkiletler : ,