Merkez Büyük Aküzüm ve Yağ Kesen köyü muhtarları sorunlarını paylaşıyor
Merkez Büyük Aküzüm ve Yağ Kesen köyü muhtarları sorunlarını paylaşıyor
13 Temmuz 2015, Pazartesi
13:56:26
Gündem
yorum
12901 okunma
A A A A A A
Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Kars Muhtarlar Meclisi Üyeleri Sorunlarını Paylaşıyor...

AK Parti Kars Milletvekili Mehmet Uçum’un girişimleriyle oluşturulan “Muhtarlar Meclisi” kapsamında köy muhtarları sorunlarını paylaşıyor.
Önder Gazetesi olarak, Muhtarlar Meclisi çalışmaları kapsamında köy muhtarlarının yöreye özgü sorunlarını, taleplerini ve yapılması gerekenleri yerinde tespit ederek; muhtarlardan dinliyoruz.
Kars Merkeze bağlı, 20 haneli, yaklaşık 130 nüfuslu Büyük Aküzüm Köyü muhtarı Sadettin Daştan ve merkez Yağ Kesen Köyü muhtarı Muharrem Kaya ile yapılan, yapılacak olan ve yapılması beklenen hizmetlere dair söyleşi yaptık.
Büyük Aküzüm köyü muhtarı Daştan öncelikle 10 kilometrelik köy yoluna yapılan asfalt çalışmaları hakkında bazı bilgiler verdi.
ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI BAŞTAN SAVMA YAPILIYOR
Muhtar Daştan, yapımına geçen yıl başlanan asfaltlama çalışmalarında yol yapımının baştan savma yapıldığını iddia ediyor.
Muhtar Daştan, asfaltı yapan yetkililere usulüne uygun yapmadıkları konusunda uyarılarda bulunduklarını söyledi.
Muhtarlar olarak Valiliğe müracaatta bulunduklarını belirten Büyük Aküzüm köyü muhtarı Sadettin Daştan, ‘’İl Özel İdare Genel Sekreterliği kontrol anlamında yetersiz kalıyor. Konuyu AK Parti Milletvekili Mehmet Uçum’a ilettim ve konuyla ilgilendi; ancak ilgilenmesine rağmen yine de yapılan yol bu. Yapılan asfaltta zift diye bir şey yok. Yolu kenarlardan daraltmışlar. Yöre muhtarları olarak Valiliğe dilekçe vermemize rağmen kontrolü yapılmadı. Yolumuzun düzgün yapılmasını istiyoruz. Buranın asfalt mı, stabilize mi olduğu belli değil. Her taraf çakıl halindedir.’’ diye konuştu.
Büyük Aküzüm köyünün 5 kilometrelik kısmının tarla seviyesinden daha aşağıya düştüğünü anlatan muhtar Sadettin Daştan,  “Yağan yağmurlar olduğu gibi yolun üzerinde birikiyor. Yolda oluşan yarılmaları kendi imkanlarımızla dolduruyoruz. Yol çamur olunca üzerinden geçilemiyor.” şeklinde konuştu.
Merkez Yağ Kesen köyü muhtarı Muharrem Kaya da, yaşadıkları sıkıntıları daha önce de dile getirdiklerini söyledi.
Kısmen yapılmayan yerler olduğunu mühendislerin müteahhitlere söylediklerini ifade eden Kaya, şöyle konuştu: “Köyün çıkışındaki yan yolların asfaltı bozmaması için yapılması gerektiğini söyledik. Onlar dahi yapılmadı. Yamalarda ve ziftin ince dökülmesinde eksiklikler var.”
SU DEPOSU YETERSİZ
Bekler köyü ile Yağ Kesen köyünün bir adet su deposu olduğuna dikkat çeken muhtar Kaya, “Yaz mevsimi olunca depo köylere yetmiyor.  Zorunlu olarak sabah saat 10.00 da vanayı kapatıyoruz, akşam saat 19.00 da vatandaşlara su veriyoruz. Yetkililerin bu konuya bir çare düşünmelerini istiyoruz.” dedi.
AK Parti Kars Milletvekili Mehmet Uçum’un oluşturduğu muhtarlar meclisinden çok umutlu olduklarını söyleyen muhtarlar, sorunlarının çözümü noktasında meclisin aktif çalışmasını ve sorunlara eğilmesini beklediklerini söylediler.
 

Etkiletler : ,