Vali Doğan'ın 19 Mayıs mesajı
Vali Doğan'ın 19 Mayıs mesajı
18 Mayıs 2017, Perşembe
20:19:43
Gündem
yorum
241 okunma
A A A A A A
Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Kars Valisi Rahmi Doğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Doğan, mesajında şunları kaydetti: “Tarih boyunca tüm devletlerin kaderlerini tayin eden önemli dönüm noktaları vardır. 98’inci yıldönümünü kutladığımız 19 Mayıs 1919 günü de, tarihinin hiçbir döneminde esaret altında yaşamayan Türk milletine vurulmak istenen esaret zincirlerinin parçalaması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden kurtuluş savaşının başlatıldığı gündür.
Samsun’dan yola çıkan milli mücadele; Amasya’da milletin azim ve kararlılığını ilan etmiş, Erzurum’da vatanın parçalanamayacağını duyurmuş, Sivas’ta manda ve himayeyi reddederek Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni kurmuştur.
İçinde bulunduğu bütün olumsuz şartlara rağmen vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı uğrunda kadın erkek, genç, yaşlı, etnik köken, din, mezhep ayırımı yapmadan birleşen aziz milletimiz, Samsun’ da yaktığı bağımsızlık ateşini tüm yurda yayarak tarihte eşine az rastlanır bir destan yazmış, nihayetinde mağdur ve mazlum milletlere de ilham kaynağı olmuştur.
Sevgili Gençler,
Türk Milletinin kendi kaderinde ve ülke yönetiminde söz sahibi olmasının miladı olan bu önemli gün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından sizlere armağan edilmiştir. Çünkü; güçlü ve müreffeh bir Türkiye idealini yaşatarak geleceğe taşıyacak olan en büyük zenginliğimiz ve geleceğimizin teminatı sizlersiniz.
Bugün Türkiye; yarınlarına güvenle bakan, umutları ve hedefleri olan, tarihi parlak, geleceği aydınlık bir ülkedir. Devletimiz ve aziz milletimiz, her zamankinden daha güçlüdür. Sizlerin sayesinde yarın daha da güçlü olacaktır. Bugün gösterdiğimiz çabalar, yapılan çalışmalar geleceğimizin teminatı olan siz gençlerimizi yarınlara en iyi şekilde hazırlamak, onlara daha güçlü daha müreffeh bir ülke bırakmak içindir. Aziz şehitlerimizin canları pahasına savundukları bu vatan üzerinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği, bu istiklâl bilinciyle yetişen sizlere emanet edildi. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak, siz gençlerin en başta gelen görev ve sorumluluğudur.
Bu duygu ve düşüncelerle; sevgili gençlerimizin ve aziz milletimizin Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını ve ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.”
 

Etkiletler : ,