"Mustafa Kemal, Moskova ve Kars Anlaşmalarında Azerbaycan için büyük anlam ifade ediyor"
11 Kasım 2017, Cumartesi
14:55:49
Gündem
yorum
97 okunma
A A A A A A
Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur, Mustafa Kemal Atatürk'ün sadece Türkiye için değil tüm Türkler için büyük anlam ifade ettiğini belirtti.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2009'da “Büyük Türk Atatürk ve Azerbaycan” adlı konferans düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programda Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur, katılımcılarla önemli bilgiler paylaştı. Prof. Dr. Atnur, "Bugün Atatürk'ün Azerbaycan Türkleriyle yakınlığı, onlar için neler yaptıkları ve yapmak istediklerinden bahsettik. Türkiye ve Türk milleti için fedakarlıklarını anlattık. Milletin gönlünde nasıl yer ettiğinden bahsettik. Mustafa Kemal, Moskova ve Kars Anlaşmalarında Azerbaycan için büyük anlam ifade ediyor. Nahcivan bugün var ise Atatürk’ün büyük payı var. Atatürk’ün dış Türklerle olan ilişkisi, Türkçülük ve Turancılığının; dilde, fikirde, işte birlikçi olduğunu onun bir kültür Turancısı olduğunu ifade ediyor. Bütün Türkleri siyasi anlamda bir araya getirmekten ziyade, dış Türklerle kültürel anlamda işbirliğini geliştirmeyi düşünen, bu anlamda Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumunu kurdu. Hatta ölmeden önce ‘Ben bir Türk milliyetçisiyim ve bu Türk dünyasının bir gün bir araya geleceğine inanıyorum. Ama bunu ben görmeyebilirim’ diyor. Onun arzuladığı bir siyasi ya da askeri birlikten ziyade kültürel birlik, iş birliği, dil ve fikir birliğiydi. Bugün onun sonuçlarını görüyoruz aslında" ifadelerini kullandı.
"Atatürk'ün unutulmaması dehasında gizli"
Atatürk'ün açtığı yolda zamanla devam edilemediğini aktaran Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Atatürk’ün açtığı yolda sonrasında maalesef gidilemedi. Türk dünyası bunların değerini bilemedi. Özellikle dil birliği konusuna değer verirdi. Şöyle derdi, ‘İstanbul’da çıkan bir dergiyi Kaşgar’daki bir genç de okuyabilmeli. Bence Türklerin gücü bu." Bu birliktelikten siyasi birlik, güç birliği ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Atatürk’in hedefleri Türk dünyası açısından tam tutmasa bile nispeten yerine geldiğini söyleyebiliriz. Bugün Ortadoğu ve Türkiye’de yaşanan olaylar, Atatürk’ün bu millet için neler ifade ettiğinin çok önemli ve açık bir sonucudur. Sanki bundan dolayı da Anıtkabir’e ziyaretler son yıllarda daha bir arttı. Ortadoğu’da yaşanan olaylar, Atatürk’ün sistemini oturttuğu Türkiye Cumhuriyetinin ne anlama geldiğini, bu millete neler ifade ettiğini neler kazandırdığını bir daha göstermiş oldu. Ondan dolayı da milletimiz Atatürk’e koştu. Onun çağdaşı hiçbir lider şu an günümüzde yok. Ama Atatürk’ün devri de bitti ama unutulmadı. Bu da onun dehasında, felsefesinde gizli."
 
Etkiletler : ,