Kars’ta “Milletin Kapısı” Valilikte hizmete başladı
Kars’ta “Milletin Kapısı” Valilikte hizmete başladı
13 Nisan 2018, Cuma
12:25:15
Gündem
yorum
28 okunma
A A A A A A
Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Kars’ta “Milletin Kapısı” Valilikte hizmete başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları ile İçişleri Bakanlığınca 81 il Valiliğinde uygulanan Açık Kapı “Milletin Kapısı” Kars’ta hizmet vermeye başladı.
İçişleri Bakanlığınca, kamu hizmetlerine kolay erişimin sağlanması, vatandaş başvurularının hiçbir boşluğa mahal verilmeden hızlı bir şekilde sonuçlandırılması, hızlı ve etkin çözümler üretilmesi suretiyle kamu hizmetleri sunumunda vatandaş memnuniyetinin artırılması amacıyla tüm Valiliklerde hayata geçirilen Açık Kapı “Milletin Kapısı”nın açılışı Kars'ta Vali Rahmi Doğan’ın katılımı ile yapıldı.
Valilik-1 hizmet binasında ki “Açık Kapı” bürosunun açılışına Vali Rahmi Doğan’ın yanısıra, Belediye Başkan vekili Hüseyin Bedel, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç ve daire müdürleri katıldı.
Vali Doğan, Açık Kapı ile vatandaşların devletin kurumlarına hızlı erişim sağlayabileceğini söyledi.
Kars’ın 2’nci grupta yer aldığını belirten Vali Doğan, “Vatandaşların işlemleri hızlı bir şekilde sonuçlandırılmış olacak. Vatandaşlarımız buraya geldiklerinde onlara bir başvuru numarası verilecek. Numarasıyla talepleri takip edilecek” dedi.
Valilik-1 hizmet binasında hizmete başlayan “Milletin Kapısı” bürosunda dallarında uzman personeller görevlendirildi.
AÇIK KAPI Milletin Kapısı
AÇIK KAPIYA BAŞVURULAR NASIL YAPILIR:
AÇIK KAPI NEDİR:
Açık Kapı Projesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları ile İçişleri Bakanlığınca 81 il Valiliğinde Açık Kapı “Milletin Kapısı” anlayışı ile uygulamaya konuldu.
Açık Kapı Projesi, Valiliklerde hayata geçirilen, vatandaşların talep ve önerilerini, konusunda uzman personel aracılığıyla iletebildikleri, tüm başvuruların elektronik ortamda kaydedilerek ilgili birimlere yönlendirdiği, takip edilerek hızlı bir şekilde sonuçlandırıldığı vatandaş odaklı yeni bir kamu hizmeti anlayışıdır.
Amaç: Vatandaş odaklı bir yaklaşım benimseyerek taleplere hızlı ve doğru çözümler üretmek, hizmetlerde vatandaş memnuniyetini artırmak, kronikleşmiş sorunlara çözüm üreterek Devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güveni artırmayı sağlamak, vatandaşın kurumları dolaşmasının önüne geçmek, başvuru ve taleplerin tek bir elden koordine edilip vatandaşın karşılaştığı bürokratik engelleri ortadan kaldırmaktır.
Açık Kapı Birimleri, Valilik binalarının giriş katında hizmet vermektedir.
Açık Kapı uygulamasından kimler yararlanabilir:
Açık Kapı uygulamasından tüm vatandaşlarımız ve yabancı kimlik numarasına sahip göçmenler yararlanabilmektedir.
Açık Kapıya Başvurular Nasıl Yapılır:
Açık Kapı’ya Valilik girişlerinde bulunan Açık Kapı Birimlerine bizzat gelerek, www.acikkapi.gov.tr adresinden veya mobil cihazlara yüklenebilen açık Kapı uygulaması kullanılarak başvuru yapılabilir.
Açık Kapı Başvuru Süreci:
- Başvuru elektronik ortamda sisteme kaydedilerek, başvuru sahibine SMS yoluyla başvuru numarası gönderilir.
- Başvurular Valiliklerde bulunan Açık Kapı sorumluları tarafından sistem üzerinden ilgili birime yönlendirilir.
- Taleplerin durumuna göre başvuru sahibiyle birebir iletişime geçilir.
- İlgili birimlerde başvurular süratle değerlendirilerek en geç 7 gün içerisinde cevaplandırılır.
Açık Kapı Başvuru Sonucu Öğrenme:
Başvuru sahibine başvurusunun sonuçlandığına ilişkin bilgi SMS yoluyla gönderilir. Bu mesaj geldikten sonra; Açık Kapı birimlerinden, www.acikkapi.gov.tr adresinden veya Açık Kapı Mobil uygulamasından başvuru sonucu öğrenilebilir.

 

Etkiletler : ,