Şap, Kars’ta sıcak paranın önünü kesti Türkiye’nin birçok noktasında görülen şap hastalığı, hayvancılığın merkezi Kars’ta hayvan yetiştiricilerine büyük darbe vurdu. Sıcak para akışını bıçak gibi kesen şapla ilgili aşılama çalışmaları ise aralıksız sürüyor.
BÖLGESEL EKONOMİDE TEŞVİK FARKI Son 14 yılda Erzurum’da 292, KUDAKA İstatistik Bölgesinde 502, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 852, Doğu Anadolu Bölgesinde 2 bin 258, Türkiye’de ise 48 bin 837 yatırım teşvik belgesi aldı.
"Önümüzdeki süreçte Güney İpek Yolu, Bakü-Tiflis-Kars çok önemli hale gelecek" Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Projeler Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Avrupa İşletmeler Ağı Projesi kapsamında düzenlenen ‘Mersin Lojistik Sektörü Arama Konferansı’nda, lojistik sektörünün sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.
Kars'ta TÜFE aylık yüzde 0,72 arttı Türkiye’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,67 arttı.
Kars'ta Ekim ayında 217 bin dolarlık ithalat yapıldı Türkiye’de ihracat yüzde 3,1 arttı, ithalat yüzde 11,9 azaldı.
Kars'ta 10 ayda 30 şirket kuruldu Erzurum’da 2015’in 10 ayında kurulan şirket sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39,13 oranında artış gösterdi. İl Şirketleşme performansı bakımından Kuzeydoğu İstatistik Bölgeleri, Doğu Anadolu Bölgesi ve ülke artış oranını geçti. Artış oranı KUDAKA’da yüzde 49, Kuzeydoğu’da yüzde 39, Doğu Anadolu’da yüzde 17,7, ülkede ise yüzde 16,06 olarak gerçekleşti.
Kars’ta 1 milyar liralık kamu harcaması yapıldı Doğu Anadolu Bölgesinde on aylık kamu harcamaları toplamında Van’ın ardından ikinci sırada yer alan Erzurum, Eğitim harcamalarında Bölge sıralamasının ilk sırasında yer aldı, ili Van, Malatya ve Elazığ izledi.
Kars'ta Ekim ayında 235 konut satıldı Türkiye’de 2015 Ekim ayında 104 bin 98 konut satıldı.
Kars'ta 11 bin 402 kişiye 1 banka şubesi düşüyor FİNTÜRK-9 Bölgesel en’leri açıklandı. Erzurum Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde banka şubesi sayısı, kişi başına düşen nakdi kredi, Kullanılan taşıt kredisi, diğer tüketici kredileri kriterlerinde ilk sırada yer aldı. Bölge seçilmiş illeri arasında banka şubesi başına düşen nüfusun en az olduğu il ise KUDAKA Bölgesinde yer alan Erzincan olarak kaydedildi.
Macaristan ve Türkiye Dış Ticareti İçin Yeni Fırsat, Eximbank Macaristan’dan Türkiye’ye yönelik ihracatlar için yeni fırsatlar
Kars KOSGEB'de 2. proje teklif çağrısı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Kars İl Müdürü Lütfullah Aktaş, KOBİ Proje Destek Programı 2015 yılı 2. Proje Teklif Çağrısının ilan edildiğini duyurdu.
ARDAHAN EKONOMİSİ İLK KEZ ARÜ’DE ANALİZ EDİLDİ Ardahan’ın sosyo-ekonomik durumu Ardahan Üniversitesi (ARÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğr. Gör. Abdullah Topcuoğlu tarafından yapılan “Ardahan ve Iğdır İllerinin Ekonomik Yapısal Analizi: Girdi-Çıktı Yöntemi İle Bir Uygulama” isimli çalışma ile analiz edildi.
Kars'ta 7 ayda 1,6 milyar liralık kredi kullanıldı TBB Risk Merkezi Temmuz ayı nakdi kredi kullanım il performanslarını paylaştı.
Kars'ta gelirin gideri karşılama oranı yüzde 17 Erzurum Ağustos 2015 bazında il gelirinin gideri karşılama oranı bakımından ülke ortalamasının altında, KUDAKA ve Kuzeydoğu istatistik Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi ortalamasının ise üstünde yer aldı.
Ağustosta Kars’ta 3 bin 391 çek ödendi TBB Risk Merkezi ibrazında ödenen çek verilerini paylaştı.
Kars'ta Temmuz ayında 3 bin 483 çek ödendi TBB Risk Merkezi ibrazında ödenen çek verilerini paylaştı.
Kars'ta 7 ayda kurulan şirketlerin toplam sermayesi 2,9 milyon lira TOBB İllere Göre Kurulan Şirketlerin Aylık ve Birikimli Sermaye dağılımlarını açıkladı.
Kars'ta 7 ayda 805 senet protesto işlemi gördü TBB Risk Merkezi Temmuz dönemi protestolu senet verilerini açıkladı.
Tek Dişi Kalmış Canavar: Enflasyon Ali Arancı (TÜİK Kars Bölge Müdürlüğü Ekonomik Araştırmalar Grup Sorumlusu) yazısı...
Temmuz ayında Kars'ta 79 çek karşılıksız çıktı Erzurum’da karşılıksız çek sayısı haziran ayına göre yüzde 30, karşılıksız çek tutarı ise yüzde 36 oranında geriledi. Erzurum’un ülke toplamında karşılıksız çek sayısı payı yüzde 3.7, karşılıksız çek tutarı ise yüzde 4.0’ a geriledi. İlin Doğu Anadolu Bölgesi toplamındaki karşılıksız çek sayısı payı yüzde 13.77 oldu.
Gayrinakdi kredi tutarı Kars'ta 104.6 milyon Erzurum toplam nakdi krediler, nakdi krediler ve bankaların takipteki kredi alacakları kriterlerinde bölgede ilk sırada yer aldı. FİNTÜR 2’inci dönem verilerine göre toplam nakdi kredi kullanım hacmi bakımından Erzurum’u Malatya, Elazığ ve Van illeri takip etti.
Kars'ta yılın ilk 6 ayında 1.6 milyar liralık kredi kullanıldı TBB Risk Merkezi Haziran ayı nakdi kredi kullanım il performanslarını paylaştı. Erzurum’da ocak-haziran dönemi kapsamında 3 milyar 455 milyon TL’si kamu, 2 milyar 204 milyon TL’si de özel bankalardan karşılanmış olarak, toplam 5 milyar 660 milyon TL tutarında nakdi kredi kullanıldı. Erzurum, kullanılan kredi tutarı bakımından bölgede birinci sırada yer aldı.
Kars'ta bir ayda 423 bin ton oto gaz satıldı Türkiye’de Mayıs ayında 260 bin 398 ton oto gaz satışı yapıldı. Ankara, İstanbul ve İzmir en fazla oto gaz satışı yapılan iller oldu.
Kars'ta TÜFE Aylık Yüzde 0,7 Arttı TÜFE’de 2015 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,09, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,85, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,81 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,07 artış gerçekleşti.
"İran ile sınır ticaretinin canlanması Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan ve Van illerinde esnafa olumlu katkı yapacak" Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İran ile batılı devletler arasında varılan anlaşma ile ambargonun kademeli olarak kalkacak olmasının başta Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin ekonomisini hareketlendireceğini belirtti.
Ramazan ayındaki fiyat gelişmeleri… Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bir yıl içinde tüketicinin kullandığı ürünlerin perakende fiyatları ve üreticilerin yem girdileri artarken çiğ sütün fiyatının 1 lira 15 kuruşta kalması ve değişmemesinin kabul edilemeyeceğini bildirerek, “Önümüzdeki dönemde fiyatta bir uzlaşma sağlanamazsa damızlık hayvanların geçmişte olduğu gibi kasaba gitmesi, et krizinin yaşanması, neticede 3 milyar dolardan fazla bir dövizin ülke dışına aktarılması kaçınılmaz olacaktır” dedi.
Kars'ta 5 ayda 1.6 milyar liralık kredi kullanıldı TBB Risk Merkezi Mayıs ayı nakdi kredi kullanım il performanslarını paylaştı.
Kars’ta, TÜFE Aylık Yüzde 0,67 Azaldı Türkiye’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,51 düştü.
Kars'ta ilk 5 ayda kurulan şirketlerin sermayesi 1,5 milyon lira TOBB mayıs ayı bazlı İllere Göre Kurulan Şirketlerin Aylık ve Birikimli Sermaye Dağılımını paylaştı.
Kars'ta TÜFE aylık yüzde 0,42 arttı Ülkemizde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,56 arttı.
Kars'ta Mart ayında ithalat ve ihracat yapılmadı Türkiye’de ihracat yüzde 14,4, ithalat yüzde 6,1 azaldı.
Kars'ta TÜFE aylık 0,80 arttı Ülkemizde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %1,19 arttı.
Kars'ta Şubat ayında 23 bin dolarlık ithalat yapıldı Ülkemizde ihracat %6, ithalat %7,2 azaldı.
Kars'ta TÜFE aylık bazda yüzde 0.98 arttı Ülkemizde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,71 arttı.
Ocak ayında Kars'ta ithalat ve ihracaat yapılmadı Ülkemizde ihracat %0,6, ithalat %13,7 azaldı.
Kars'ta TÜFE aylık 1.17 arttı Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan illerinin dahil olduğu bölgemizde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %1.17 arttı.
Kars'ta 2014 4'ncü döneminde 1 milyar 557 milyon liralık kredi kullanıldı FİNTÜRK Finansal Türkiye Haritası 2014’ün 4'üncü dönem verilerini açıkladı. Verilere göre, Türkiye’de dördüncü dönemde bir trilyon 300 milyar TL’ye yakın kredi kullanıldı.
DAP’IN EKONOMİYE KATKISI 1,4 MİLYAR DOLARI GEÇECEK Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’nin sulanabilir tarım arazisinin dörtte birine yakının Doğu Anadolu’da bulunduğunu belirterek, “Bölge su zengini, 1,96 milyon hektar da sulanabilir arazi var. Sulama yatırımları tamamlanmalı bölge ekonomisine can verilmeli” dedi.
70 gr altın 30 gr oldu Altın fiyatlarının son günlerde yükselişe geçmesiyle alım gücünün düşmesi iş dünyasını endişelendiriyor. 2001 krizinin yaşandığı dönem sonrası memur maaşıyla alınan 70 gr altının şimdi 30 grama kadar düşmesi gelinen noktayı özetlerken; Karslı kuyumcu esnafı Murat Yıldız, dar olan piyasada fiyatların artması ile alım gücünün tamamen düşmesinin kuyumculuk sektörüne ciddi zarar verdiğini söyledi.

50 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı çıktı Adını Feriha Koydum 67. Bölüm 2 , 3. Fragmanı izle Full Sezon Finali Adını Feriha Koydum 67. Bölüm 3. Fragmanı izle Sezon Finali Adını Feriha Koydum 67. Bölüm 2. Fragmanı izle Sezon Finali
   MANŞETİ GÖSTER