Karaçanta'nın Tıp Bayramı mesajı Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.
AİK Değerlendirme Toplantısı Sağlık Bakanlığı’nın Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) 2015-2017 Ulusal Eylem Planı çerçevesinde; Kars İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Akılcı İlaç Kullanım Projesi Kars” çalışması bilgilendirme toplantılarıyla sürüyor.
Kars'a KAÜ bünyesinde yaban hayvan hastanesi Kafkas Üniversitesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ortak protokolle oluşturduğu Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Rehabilitasyon ve Kurtarma Merkezi hakkında da açıklamalarda bulunan Kars Orman ve Su İşleri İl Müdürü Murat Doğanay, Mayıs ayından itibaren Kars’ın bir yaban hayvan hastanesinin olacağını da müjdeledi.
Kars’ta 9 yılda 1789 kişiye evde bakım hizmeti Kars’ta 9 yılda 1789 kişinin evde bakım hizmetinden yararlandığı açıklandı.
"Kars, sağlık bölgesi olacak" Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, geçen yıl Türkiye'nin 500 bin yabancıya sağlık hizmeti sunduğunu söyledi. Müezzinoğlu, bu hizmetlerden 3 milyar dolarlık gelir elde edildiğini belirterek, 2018- 2019 yılında hedeflerinin bu rakamı 9-10 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi.
2015’te Türkiye’nin ilaç reçete maliyeti 19 milyon TL Sağlık Bakanlığı’nın Akılcı İlaç Kullanımı 2015-2017 Ulusal Eylem Planı çerçevesinde; Kars İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Akılcı İlaç Kullanım Projesi Kars” çalışması başlatılarak akılcı ilaç kullanımını destekleyecek faaliyetlerle Kars’ta da farkındalık yaratmak, bilgi ve bilinç düzeyini arttırmak amaçlanıyor.
KAĞIZMAN’DA İLK YARDIM EĞİTİMİ Kağızman ilçesi Şaban Köyü İlköğretim Okulunda öğrencilere aile hekimliği tarafından temel ilk yardım eğitimi verildi.
UZMANLAR VATANDAŞLARI YÜZ FELCİNE KARŞI UYARDI Kars’ta etkili olan soğuklardan dolayı uzmanlarda vatandaşları uyardı. Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi uzmanları, son günlerde etkili olan soğuklardan vatandaşların kendilerini mutlak suretle koruması gerektiğini belirttiler.
Doğuştan Ahraz hastası olan kardeşlerin hayatı film oluyor Kars’ın Susuz ilçesinin Küçük Çatak köyünde yaşayan akraba evliliği nedeniyle doğuştan ahraz (sağır ve dilsiz) olan Taso ve Çao’nun hayatı film oluyor.
KARS SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE KARŞI UYARDI Kars Sağlık Müdürlüğü, karbonmonoksit zehirlenmesi ve alınması gereken önlemler ilgili vatandaşları bilgilendirdi.
2015 yılında Kars'tan 15 bin 432 hasta Erzurum'a gitti Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 2015 yılı değerlendirmesini basınla paylaştı.
Onkoloji ve Nükleer Tıp Servisi yakında hizmette Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Araştırma Hastanesi Onkoloji ve Nükleer Tıp Servisi tamamlandı ve kısa süre içerisinde hizmete sunulacak.
Pınar’ın 17 yıllık umuduna ulaşım engeli Kars’ta, karaciğer nakli için 17 yıldır sıra bekleyen Pınar’ın umutları; müjdeli haberin geldiği Ankara’da ne yazık ki yarım kaldı. Çünkü Pınar, Ankara’daki hastaneye 6 saat içinde ulaşamadığı için hayati fırsatı kaçırdı ve karaciğer başka bir hastayla nakledildi.
Verem Haftasının önemine dikkat çekiliyor 3-9 Ocak tarihleri arasında her yıl dünyada olduğu gibi ülkemizde de ‘Verem Haftası’ olarak çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
Kafkas Üniversitesinden yerli malı yapay kan projesine destek Türk bilim insanları, laboratuar koşullarında tamamen yerli yapay kan üretimini gerçekleştirdi.
Kars'ta 442 hekim görev yapıyor Türkiye’de uzman, pratisyen ve asistan hekim olmak üzere toplam 135 bin 616 hekim bulunuyor. En fazla hekim İstanbul, en az hekim ise Bayburt’ta bulunuyor.
KIZILAY DOĞU ANADOLU BÖLGE KAN MERKEZİ 60 BİN KAN TOPLAYACAK Erzurum’daki Kızılay Kan Merkezi Doğu Anadolu bölgesindeki 7 ile hayat veriyor. 7 gün 24 saat çalışan ekipler zorlu kış şartlarını aşarak bağışçılardan toplayarak depoladıkları kanları, ihtiyaç sahiplerine 8 saat içerisinde nakil ederek hayat kurtarıyor.
KAÜ’de Mide Küçültme Ameliyatı Kars’ta, Kağızman ilçesinde yaşayan 152 kilo ağırlığındaki hastaya kapalı yöntemle mide küçültme ameliyatı yapılarak midesinin yüzde 75-80’i alındı.
KAÜ, ARAŞTIRMA HASTANESİ UZMANLARINDAN GRİP UYARISI Havaların soğuduğu Kars’ta uzmanlarda vatandaşları gribel enfeksiyonlara karşı uyardı.
Kars'ta şap hastalığı ile mücadele Türkiye’de ilk kez görülen ve hayvancılığı tehdit eden A-Nepal virüslü şap hastalığı nedeniyle Kars Hayvan Pazarı karantinaya alındı.
112’den ‘Yaşama Yol Ver’ Çağrısı Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez hayata geçirilen 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası, yurt genelinde olduğu gibi Kars’ta da çeşitli etkinliklerle gerçekleştiriliyor.
“Güneş ışığından mahrum kalmayın” Yaşlılıkla birlikte meydana gelen hastalıklar ve bu hastalıklara karşı alınacak önlemlere ilişkin Kars İl Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Kan, çeşitli açıklamalarda yaparak, vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Kars’ta Yenidoğan Ünitesi açıldı Kısa adı (ERDODER) olan Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği’nin Kars Harakani Devlet Hastanesine kazandırdığı Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesinin açılışı gerçekleştirildi.
Kağızman’da Sağlık Testi Kağızman Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları tarafından Kasım ayı halk sağlığı çalışmaları kapsamında, toplumda sıklıkla görülen kronik hastalıklardan olan Koah, Diyabet, Hipertansiyon ve kanser hastalıklarının erken teşhisi konuları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Antibiyotiklerle gelen tehlike Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Acar; 16-22 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.
KAÜ,ARAŞTIRMA HASTANESİ UZMANLARI VATANDAŞLARI SOĞU HAVAYA KARŞI UYARDI Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi uzmanları vatandaşları soğuk havalarda hastalıklardan korunmanın yollarını açıkladılar.
Dr. Kan, Organ Naklini Anlattı 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda, ‘Organ Bağışı’ hakkında açıklamalarda bulunan Kars İl Halk Sağlı ve İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Kan, “Kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir.” dedi.
300 TÜP BEBEK ESKİŞEHİR'DE BULUŞTU Acıbadem Eskişehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi tarafından gerçekleştirilen ‘300 Eskişehirli’ etkinliği, bir otelde düzenlendi.
LAPAROSKOPİK CERRAHİ TOPLANTISI Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı birlikte Samsun Omtel Otel’de “Laparoskopik Cerrahide Güncellemeler” konulu toplantı düzenlendi.
Dünya Kalp Günü Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir.
Sarıkamış Devlet Hastanesinde uzman doktor sıkıntısı iddiaları Kars Sarıkamış Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü Ali Osman Aydın, uzman doktor sıkıntısı ile ilgili kamuoyunda yanlış algı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.
ANTALYA VE KARS KHB ARASINDA ORTAK PAYLAŞIM HEYETİ KURULACAK Antalya Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) ile ve Kars Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) arasında ortak paylaşım heyeti kurulacak.
Arpaçaylı ailenin ikinci çocuğunun ölüm nedenide ‘Akciğer Enfeksiyonu’ Çıktı Kars’ın Arpaçay ilçesinde 3 çocuğunu kaybeden Zeynep ve Hacı Güler çiftinin oğulları Enes’ten sonra kızları Gözde’nin de ölüm nedeni ‘akciğer enfeksiyonu’ çıktı.
ARDAHAN'DA İŞİTME CİHAZLARI MERKEZİ FAALİYETE GİRDİ Ardahan'da İşitme Cihazı Satış ve Uygulama Merkezi açıldı.
112 HELİKOPTER AMBULANS 6 YILDA 622 HASTA İÇİN HAVALANDI Trabzon’da 2009 yılı Ekim ayından itibaren hizmet vermeye başlayan helikopter ambulans şu ana kadar 622 hasta için havalandı.
Brucella hastası yardım bekliyor Kars’ın merkeze bağlı Esenyazı Köyü’nde yaşayan Ahmet İbrahimoğlu’na 16 yıl önce yediği beyaz peynirden brucella hastalığı bulaştı. İlk yıllarda bacak ve belinde başlayan rahatsızlıklar bugüne kadar yapılan ameliyatlara rağmen sürekli ilerledi. Şimdi de tekerlekli sandalyeye mahkum olan İbrahimoğlu, İstanbul, Ankara gibi illerde bulunan büyük hastanelerde profesörler tarafından tedavi edilmek istediğini belirterek, gece-gündüz ağrılar içinde olduğunu ve çok acı çektiğini söyledi.
Sağlık-Sen’den genel sekretere hayırlı olsun ziyareti Sağlık-Sen İl Yönetimi, Kars Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine yeni atanan Uz. Dr. Serdar Rodoplu’yu makamında ziyaret ederek, “hayırlı olsun” dileklerinde bulundu. Sağlık-Sen il yönetimi olarak sıcak karşılamadan dolayı genel sekretere teşekkür eden Sağlık-Sen’ciler yapılan sendika olarak atılan her olumlu adımda yanlarında olacaklarını ifade ettiler.
KARS İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VATANDAŞLARI AŞIRI SICAKLARA KARŞI UYARDI Kars İl Sağlık Müdürlüğü, hava sıcaklıkları ve nemde olabilecek artışlar nedeniyle insan sağlığı olumsuz yönde etkileneceğini düşünerek vatandaşları aşı sıcaklara karşı uyardı.
Sağlık-Sen’den Genel Sekreter Deniz'e Veda Kars Sağlık-Sen yönetiminin düzenlemiş olduğu veda yemeğinde duygu dolu anlar yaşandı.
Kağızman’da 100 yataklı hastane inşaatı Kars Kağızman'da yapılmakta olan nitelikli 100 yataklı Kağızman Devlet Hastanesi inşaatı hızla devam ediyor. Hastanesi Iğdır, Tuzluca, Kars ve Erzurum yolları arasında olması nedeni ile de bölge de meydana gelebilecek ciddi vakalar için de ayrı bir önem taşıyor.

50 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı çıktı Adını Feriha Koydum 67. Bölüm 2 , 3. Fragmanı izle Full Sezon Finali Adını Feriha Koydum 67. Bölüm 3. Fragmanı izle Sezon Finali Adını Feriha Koydum 67. Bölüm 2. Fragmanı izle Sezon Finali
   MANŞETİ GÖSTER