Kars HaberManşet

Kars’ta istihdam geliştirilecek, işsizlik önlenecek

Kars’ta istihdam geliştirilecek, işsizlik önlenecek

Kars’ta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 3’üncü toplantısı Vali Türker Öksüz’ün Başkanlığında yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Öksüz, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun önemine vurgu yaparak, kurulun amacının yerelde tüm sektörlerde iş gücü ve mesleki eğitim ihtiyacını belirlemek, istihdam ve mesleki eğitim politikası oluşturmak, istihdamın geliştirilmesi ve işsizliği önlemek için alınması gereken tedbirleri belirlemek olduğunu söyledi.

Vali Öksüz, istihdam ve mesleki eğitim politikasını geliştirirken iş analizi sonuçları, yapılan araştırmalar, şehrin potansiyeli, ekonomik, sosyal, kültürel ve iş piyasası görünümünün büyük önem taşıdığının altını çizdi. Öksüz ayrıca, bu tespitin sağlıklı yapılması halinde işgücü ve mesleki eğitimin de sağlıklı yapılabileceğini, geliştirilecek istihdam ve mesleki eğitim politikasının da bir o kadar isabetli olacağını belirtti.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün faaliyetleri hakkında da bilgiler Vali Öksüz, Kars’ta 605 işyerinin kısa çalışma ödeneği talebinin kabul edildiğini ifade etti. Bu kapsamda toplam 2 bin 910 kişiye 2 milyon 988 bin 875 TL ödeme yapıldığını da kaydederek, kısa çalışma ve işsizlik sigortasından faydalanmayan bin 406 kişiye de 1 milyon 76 bin 363 TL ödendiğini söyledi.

Vali Öksüz, işsizlik ödeneği için 2 bin 127 kişinin için başvuru yaptığını da belirterek, bunlardan 570 hak sahibine 7 milyon 245 bin 696 TL, 17.04.2020 – 17.07.2020 tarihleri arasında ücretsiz izinli olunan veya işsiz olarak geçen süreler için de toplam 2 bin 478 kişiye 2 milyon 992 bin 441 TL ödenme yapıldığını ifade etti.

Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslara da değinen Vali Türker Öksüz, Kars Halk Eğitim Merkezi bünyesinde giysi tadilatçısı branşında 15 kadın kursiyere, dokuma konfeksiyon makineci (istihdam garantili) branşında 6 erkek ve 14 kadın kursiyere eğitim verildiğini, Kağızman Halk Eğitim Merkezinde de halı dokuyucu kursunun planlandığını söyledi.

2017 yılında başlatılan eski hükümlülerin kendi işini kurmasına yönelik proje kapsamında; 30 Haziran 2020 tarihi itibariyle 78 eski hükümlüye 2 milyon 604 bin 443 TL ödeme yapıldığını belirten Vali Öksüz, engelli vatandaşlarımızın kendi işini kurmasına yönelik proje kapsamında başvurusu kabul edilen 41 vatandaşa 1 milyon 571 bin 935 TL ödeme yapıldığını aktardı.

Vali Türker Öksüz’ün konuşmasının ardından gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu