Kars HaberManşet

Kars’ta dev yayın balığı yakaladılar

Kars’ta dev yayın balığı yakaladılar

Kars’ın meşhur balıkçıları Soner ve Yener Uruş kardeşler, 2 metre uzunluğunda, 45 kilogram ağırlığında dev yayın balığı yakaladılar.

Aras Nehrinde yakaladıkları dev yayın balığını temizlemeden önce meraklılarına gösteren Uruş kardeşler büyük bir ilgiyle karşılandılar. Kars kalesi yanındaki tarihi taş köprü üzerine yatırdıkları yayın balığı görenler fotoğraf çekmek için adeta yarıştı.

Amatör balıkçılık yaptıklarını aktaran Yener Uruş, “Uruş kardeşler olarak Kars’ta yerel internet sitelerimiz üzerinden tanıtım yapıyoruz. Aras nehrine balık tutmaya gittik ve nasibimize yayın balığı geldi. Boyu 2 metrenin üzerinde kilosu ise yaklaşık 45 kilo. Yayın balığı bölgede yaygın bulunan bir balık türüdür” dedi.

Olta balıkçılığın yapılan barajlar nedeniyle bitme noktasına geldiğini de belirten Uruş, “Barajlar yapıldı, sular kesildi. Balıklarımızda hep yüzeyde kaldı. Balık azaldı ama yine çıkartıyoruz.” diye konuştu.

45-50 kilo ağırlığındaki balıkları özel yaptıkları oltalarla yakalayabildiklerini kaydeden Uruş, “1.20 misine kullanıyoruz. 10.0 kanca kullanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Avlanmaya genelde gece gittiklerini ifade eden Uruş, yakakaladıkları yayın balığını temizleyip arkadaşlarına ikramda bulunacaklarını söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı